Kategorie
Zdobienie kawy

Zdobienie kawy

Latte art, czyli malowanie na kawie, staje się coraz bardziej popularne. Wszak stanowi znakomite połączenie smaku, aromatu oraz wrażeń estetycznych. Czy można samemu oryginalnie przyozdobić kawę?

W jaki sposób kawa może łączyć się ze sztuką? Rzecz jasna poprzez malowanie na kawie! Niesamowite wzory na powierzchni naszego ulubionego naparu nazywamy inaczej latte art. To zjawisko stosunkowo nowe. Trudno bowiem przypomnieć sobie, by w okresie PRL- u istniało w naszym kraju ozdabianie kawy.

W dzisiejszych czasach jednak malowanie na kawie staje się coraz bardziej popularne – prócz walorów smakowych i zapachowych cenimy bowiem także niezapomniane i niecodzienne wrażenia estetyczne.

Latte Art

Latte Art

Na świecie latte art zaczęło pojawiać się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku i od razu zachwyciło estetów oraz smakoszy. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób wykonuje się owe oryginalne, niekiedy bardzo misterne obrazki na powierzchni kawowego naparu. Nie każdy zdaje sobie także sprawę z faktu, iż można spróbować wykonać je we własnym domu. Co jednak będzie nam potrzebne?

Na początek oczywiście podstawa, kawowy napar – najlepiej espresso z delikatną pianką na wierzchu. Malowanie na kawie możliwe jest dzięki użyciu spienionego mleka. Musi być ono jednak tłuste (przynajmniej 3,2 %). Prócz tego przyda nam się także niewielki dzbanuszek z dzióbkiem. Do dekoracji możemy natomiast użyć różnego rodzaju posypek czy gęstych syropów.

Warto wiedzieć, iż wyróżniamy dwa rodzaje latte art:
Etching – rysunki na powierzchni wykonujemy wykałaczką lub syropem.
Free pour latte art – malujemy spienionym mlekiem.

Aby powstał obrazek idealny, warto połączyć te dwa sposoby. Dzięki temu na powierzchni filiżanki lub kubeczka powstanie nam prawdziwe dzieło sztuki.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż wypełniamy naczynie espresso (do około 1/3 wysokości), po czym przechylamy nasz dzbanuszek ze spienionym mlekiem, manewrując nim na różne strony. Następnie wykałaczką lub za pomocą gęstych syropów ozdabiamy dodatkowo nasze dzieło.

Jakie obrazki najczęściej wykonujemy poprzez malowanie na kawie? Może być to romantyczne serduszko, listek, kwiat… Jednak jedynym ograniczeniem jest tutaj nasza wyobraźnia oraz zdolności manualne.

Latte art to nie tylko domena najlepszych, uzdolnionych baristów. Pamiętajmy, iż my także możemy spróbować swoich sił w tej sztuce. Tak ozdobiona kawa z pewnością będzie smakowała niebiańsko!

3 komentarze

  1. Te misie są cudowne. Ciekawa jestem czy jak pokaże to mojemu misiowi to zacznie mi przynosić do łóżka taką kawę 😉

  2. Miło by było wypić taka kawę rano 😉

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *