Kategorie
Kawa Robusta – wyrazisty, pełny smak

Kawa Robusta – wyrazisty, pełny smak

Znakomita kawa Robusta zawiera sporą dawkę pobudzającej kofeiny – jej filiżanka to doskonałe rozpoczęcie dnia. Gdzie uprawia się Robustę? Jak rozpoznać jej ziarna?

Kawa Robusta nazywana jest inaczej kawą kongijską (o miejsce jej odkrycia). Na świecie występuje tylko kilka gatunków Robusty.

Wywodzi się ona z kontynentu afrykańskiego. Uprawiana jest jednak także w innych zakątkach świata ( o ciepłym klimacie). Kawa Robusta występuje również na plantacjach w Wietnamie, Brazylii, Kamerunie i Ugandzie. Co ciekawe, odkryto ją dopiero w XIX wieku.

Kawa Robusta

Kawa Robusta

Jak rozpoznać ziarna tej odmiany? Spieszymy z odpowiedzią! Są one żółto – brązowo –zielone, o owalnym kształcie. Robusta jest odmianą raczej łatwą w uprawie. Odporna jest zarówno na zmiany klimatu, jak i szkodniki. Uprawy jej zwykle usytuowane są na obszarach znajdujących się pomiędzy 0 a 700 m. n.p.m.

Drzewko zaś, osiągające nawet 13 metrów wysokości, wydaje owoce już wtedy, gdy ma 11 miesięcy. Jest także rośliną niezwykle wydajną, bowiem z 1 ha otrzymać możemy aż 4 tony ziaren. Uprawa jej stanowi około 30% produkcji światowej.

Warto wiedzieć także, że kawa Robusta zawiera sporą ilość pobudzającej kofeiny (pomiędzy 2 a nawet 4%). Jak zaś możemy określić jej smak? Raczej dość mocny, wyrazisty, niektórzy smakosze twierdzą, iż lekko ziemisty. Konsystencja zaś jest zaskakująco aksamitna. Ziaren Robusty używa się często do sporządzania kaw rozpuszczalnych oraz cappuccino. To dzięki tej odmianie możemy otrzymać na powierzchni kawowego naparu wspaniałą, delikatną piankę, która określana jest jako crema.

Kawa Robusta znakomicie pobudza, dlatego jej filiżanka wypita o poranku to znakomite rozpoczęcie dnia. Gwarantuje bowiem świetny zastrzyk energii.
W formie espresso sprawdza się idealnie, smakuje też jako część składowa cappuccino.

Nie zapominajmy także o niemałej dawce kofeiny – dlatego właśnie kawa Robusta codziennie wybierana jest przez miliony osób na całym świecie!

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *